Vánoční pohádky - Zázračný nos

23. ledna 2017 v 1:27 | Dincie |  Filmové recenze
Ahojky! :-) Konečně přidávám do kolekce i poslední recenzi na pohádky posledních Vánoc. ;-) A jsem opravdu zvědavá, s čím přijdou tvůrci tento rok..., jenom doufám, že se nebude opakovat pomyslný vzorec: 1 dobrá pohádka, 1 nejhorší pohádka všech dob, 1 průměrná/nedotažená pohádka...:-D Snad ne. Jsem konec-konců (realistická) optimistka...:-D Taky jsem uvažovala, že bych - až bude trošku víc času - vytvořila takové menší pohádkové ohlédnutí za Vánocemi minulých let...ale uvidíme. Člověk míní...:-D


ZÁZRAČNÝ NOS


Poslední pohádka Vánoc 2016 slibovala v upoutávce i anotaci hodně a já se na ni opravdu těšila. :-) Princezna, která se dočká svého štěstí přes zjevnou nevýhodu a prověří svého milého, zda o ni opravdu stojí…, to už upoutá pozornost. :-)

Hned ze začátku mě do sebe děj vtáhl a oproti předešlé Slíbené princezně jsem okamžitě přidělovala pomyslné plusové body: celkem sympatická hlavní hrdinka, nádherné kostýmy i prostředí, zápletka vyvolávající zvědavost. :-) A když potom přijel pohledný vévoda Filip, nabyla jsem přesvědčení, že se dočkáme příjemné nové pohádky. Jenomže. Potenciál prvního setkání princezny Diany a jejího budoucího manžela Filipa, jemuž ji zaslíbili, tak nějak promarnili, nevyužili, přetočili do úplně jiného podtónu, než bych jako divák uvítala. Líbilo by se mi, kdyby mělo jejich setkání romantičtější zabarvení, nebo alespoň více wow-efekt, když se poprvé uvidí…a rozhodně ne to, že vedle sebe trapně seděli a vévoda jí přitom ustavičně pokukoval po dekoltu…Ach jo.

Čekala jsem jednoduše víc a tak v mých očích nastalo první zklamání - bod, od něhož bych zhruba řekla, že se pohádka změnila v záležitost průměrnou a bohužel i dějově vleklou.

Ačkoliv sice chápu, že zde měl být úmysl zdůraznit jejich budoucí nesoulad, nemyslím si, že se to zrovna povedlo.

Princezna odchází s úsměvem, ale i tak si hodlá ověřit, zda ji s vévodou čeká pověstný šťastný konec. K tomuto účelu jí příhodně poslouží tajemný kouzelník, prodávající na trhu střípky budoucnosti. Zvídavá, a v zámku na příkaz otce trvale vězněná Diana, neodolá a zaplatí si svou cestu ke štěstí. Výsledek? Po záhadném elixíru jí naroste dlouhý nevzhledný nos, z čehož princezna překvapivě štěstím zrovna neskáče. A tak se vydá pátrat po příčině svého nového doplňku - tedy po kouzelníkovi a její hledání ji přivede až do sousedního království. Tam, v přestrojení za chudou poddanou, potká na podobném tržišti partičku oplzlých gardistů, zloděje a jistého osudového voňavkáře s malým bratříčkem…

Musím zmínit, že se mi vévoda líbil mnohem víc, než voňavkář Tomáš, tak jako princezna Adélka více, než Diana. Taky jsem se nemohla zbavit dojmu, že chemie mezi Dianou a Tomášem zůstala pouze na úrovni zkumavek z těch jejich voňavek a mezi ně se absolutně žádná neuvolnila…Jedna za druhou přicházely zdlouhavé scény, v nichž se divák dozvěděl třeba jenom to, že tam mají trochu praštěnou královnu, že je na tržišti za každého počasí krásně anebo že si Tomáš musí odskočit na záchod.


Ohledně hlavních hrdinů jsem poněkud rozpolcená. Princezna Diana v podání Kristíny Kanátové, mi připadala celkem sympatická, a i když občas jednala podivně či nelogicky, přála jsem jí co nejlepší konec a také ono nadání jsem jí rozhodně věřila.

Její snoubenec, vévoda Filip alias Ján Dobrík plnil úlohu jakéhosi pohledného ňoumy, který ze začátku upoutal pozornost, ale pak splynul v monotónní bezvýraznost, což mu dost ubralo na přitažlivosti. Škoda, protože by mu to v roli duchaplnějšího prince rozhodně slušelo… Ovšem i tak na tom pořád zůstával lépe, než voňavkář Tomáš alias Vladislav Plevčík. Jeho prolínání příběhem mi připadalo spíš legrační, než romantické a moc mi tam ani neseděl; působil na mě strašně umělým, plastikovým dojmem, jako by si z kliniky odskočil na plac a pak zase zpátky…, nechci mu křivdit, ale mé představy o hlavním hrdinovi jsou trošku jiné…a možná by mohlo být zajímavé role Tomáše a vévody prohodit:-) Také jeho jednání trošku přehnali, TAKHLE zabednění kluci snad nejsou…doufám. :-D

Princezna Adélka alias Petra Šimberová splnila úlohu krásné něžné princezny na jedničku a myslím si, že klidně mohli její potenciál rozvinout i mnohem více…, respektive, že jí mohli dopřát více prostoru, než pár plytkých mihnutí a závěrečné rozuzlení. Asi je to smutné, ale mnohem více by mě bavil příběh zaměřený více na dvojici Adélka + vévoda Filip. :-)

Tomášův bráška alias Christopher Pauliny alias role, s níž by se měly děti nejvíce sžít. Patřil sice k ne úplně přesvědčivým dětským hercům, ale na druhou stranu obstaral dostatek roztomilosti, aby se to zakrylo, takže bych ho ve výsledku připočítala pohádce spíše k dobru.

Líbil se mi také Ivan Romančík jako kouzelník, který působil spíše laskavě, než hrozivě a všechny triky a animace s jeho kouzly spojené. A ta maličká éterická víla se každopádně povedla. :-)

Docela mě ale zamrzel nevyužitý dějový i herecký potenciál Lukáše Latináka, Ivy Janžurové anebo i Martina Donutila, s nímž by mi Diana šla do páru paradoxně mnohem víc. Škoda.

Celkově mi připadalo, jako by měla pohádka takový německý nádech. Konkrétně mám na mysli nádech těch současných, nově natáčených německých pohádek, které jste si možná všimli, že teď chrlí docela ve velkém. Ne, že by se mi vyloženě nelíbily, ale všechny mají shodné rysy, tak, jako Zázračný nos. Na straně kladu se pokaždé jedná o kouzelné kostýmy, prostředí a poměrně originální nápady - zatímco na záporné misce vah zase stojí poněkud umělí a nedůvěryhodní protagonisté, zdlouhavé pasáže o ničem a nedotažené dějové linky. Přesně to bych bohužel přiřkla i Zázračnému nosu.

Musím však ohodnotit velmi kladně prvotní nápad této nové pohádky a to, jak se ze zdánlivé nevýhody stane prostředek k dosažení opravdového štěstí. Krásná myšlenka a škoda, že k ní nepřibalili i o něco více dalších linek a zápletek. Něco trošku víc, co by zaplnilo ty zdlouhavé pasáže o ničem. Takhle pohádce chybělo i nějaké to větší zlo, mocnější protivník, proti němuž by pak kladní hrdinové zdárně zvítězili a dali tak divákovi možnost odžít si určitý a očekávaný pocit zadostiučinění. To mi tam scházelo. Zmateně pobíhající Tomášův věřitel - alias Adrian Jastraban - na tuto úlohu chudák fakt sám nestačil.

Co se týče záporů, musím připočítat i to oplzlé chování gardistů na tržišti a vévodův klouzající zrak…Asi už jste pochopili, že sexistické prvky v pohádkách nesnáším. Patrně proto, že věřím, že zrovna tam absolutně nepatří a příliš okatě i povrchně přetváří příběh pro děti v rádoby zábavu pro dospělé. Ale v tom přece tkví to pravé kouzlo pohádky - že dovoluje i dospělým oprostit se od všední reality a vrátit je do času bezstarostnosti…Zkrátka, dobrá pohádka, opravdu dobrá, by si měla poradit a přitáhnout starší diváky i bez laciné polevy. :-)


Pohádka Zázračný nos by se dala v komickém podtónu a jednoduše shrnout jako Oslí kůže s reklamou na Avon. :-D Přitom je to škoda, potenciál byl mnohem vyšší. Pochybuju, že budu mít někdy chuť se na ni ještě znovu podívat, podle školního hodnocení by si odnesla buď lepší čtyřku, nebo horší trojku. Asi ale spíš tu trojku - nápady by se měly cenit a pár vévoda + Adélka taky. :-D

Hvězdičkové hodnocení :


( ↓ Princezna Diana si prohlíží svůj nejnovější módní doplněk...trošku větší, než obvykle? ↓ )( ↓ Voňavkářské doupě..., věřili byste, že zrovna tady vznikne něco libého? ↓ )( ↓ Hostinský se svým synem budou první, kteří odhalí Dianin nový talent...a hostinský už teď ví, jak by se na tom dalo vydělat...! Vidíte, jak hloubá? ↓ )( ↓ Princezna Diana, Tomáš a spousta, spousta flakónků...to by pomalu i takový Severus Snape záviděl! ↓ )( ↓ "Tak ještě jednou. Kolik lajků bys dal za tuhle kresbu?" Aneb vévoda Filip hledání své vyvolené bere opravdu zodpovědně...Na obrázku se svým věrným a trochu ztřeštěným sluhou. ↓ )( ↓ "Tady se píše, že mě na tu výšku fakt vzali!!! Mámo, chystej lepší hadry!" Aneb nevyužitý potenciál skvělého loupežníka Latináka. ↓ )( ↓ Tatínek král se svou po originalitě toužící dcerou, princeznou Adélkou... ↓ )( ↓ Vévoda Filip je okouzlen nečekaným setkáním s půvabnou princeznou Adélkou... ↓ )( ↓ Sluší jim to spolu... ↓ )( ↓ Sebejistý vévoda Filip v tom má konečně jasno...sice až na konci, ale přece! ↓ )( ↓ Taky Tomáš si v tom nakonec udělá jasno...a nejlepší voňavka je na světě! ↓ )( ↓ Princezna Diana ↓ )( ↓ Princezna Adélka ↓ )


(Zdroj obrázků: Česká televize)

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Vážím si Vaší návštěvy! Ať už jste odkudkoliv...! ;-) :-D ;-)

Flag Counter