Vánoční pohádky - Slíbená princezna

26. prosince 2016 v 22:40 | Dincie |  Filmové recenze
Nepřestává mě fascinovat, že se každý rok zákonitě musí, prostě musí, objevit nějaká ta nová pohádka, která jednoho rozzuří natolik, že má potřebu to více rozebrat. :-D Minulý rok mi působivě obrátil žaludek Svatojánský věneček - letos jsem se bála, že by něco podobného mohlo nastat u Slíbené princezny. :-x Už podle ukázek, rozhovorů a prvních anotací jsem pojala menší nedůvěru…, ale pořád jsem doufala, že to třeba nebude tak hrozné, že se jenom zase budou snažit o co nejatraktivnější pohádku "mimo běžný proud", která se ale ve výsledku třeba ukáže jako zajímavá (nebo alespoň zábavná…) a že se přece nedá dát na první dojem z ukázek…

Ach, já byla naivní! :-D

SLÍBENÁ PRINCEZNATa ostudnost jménem Slíbená princezna překonala veškeré mé noční můry a ani se nebála je dále gradovat. Protože ať jsem se snažila sebevíc, bavit jsem se při ní fakt nedokázala.

Předně se pokusím trochu nastínit děj - ač není zrovna těžké si jej odvodit - v podstatě se všechno točí kolem toho, že je tato nová, ne příliš atraktivní nebo alespoň sympatická princezna, za pohádku hned dvakrát slíbená nápadníkům. Poprvé už jako maličká, když ji její nevyrovnaný otec ohleduplně prodá největšímu grázlovi, kterého zná; no a podruhé, když ji bezvýrazný Jiřík slíbí získat pro svého pána a vládce…Z této základní zápletky to trochu působí jako nepovedený pokus o novou Zlatovlásku (a priori: jako by měl vůbec někdo šanci ji překonat! To je asi jako zkusit trumfnout Tři oříšky a chtít je udělat znovu, jenom "trošku" jinak…!), ale co. Proč tomu nedat šanci? Jenomže. On se z toho v závěru nevyklubal jenom nepovedený pokus o zmoderněnou klasiku, ale rovnou pokus o vraždu diváka.

Asi v polovině pohádky můj bratr prohlásil: "Ať už je klidně zabijí a jejich mrtvoly znásilní, mně už je to jedno." Ano. Ono už to je potom celkem jedno, když se v celé zdlouhavé podívané nemáte čeho příjemného chytit. :-D

Už úplně od samotného začátku mi obočí nadzvedly rádoby vtipné prvky v podobě nepřirozených holčiček tahajících se o dalekohled, zatímco královna masíruje krále. Divné. Ale ještě divnější úlohu převzaly kostýmy, které překonaly význam slova: otřesné. :-x Tvůrci je doslova polepili, odkud se dalo - hlavní záporák si vesele chodí v obleku - což zrovna hrůzu nevzbuzuje, jeho služebníci zase vypadají jako by k němu kolaborovali od SS a Jiřík si vesele střídá mikiny. Ani u opozice, tedy u princezny, to nevypadá zrovna lépe. Princezniny sestřičky na sobě mají tak důmyslně střižené a odhalující hadříčky, že by jim i zástupkyně onoho nejstaršího řemesla mohly tiše závidět…Celkově se u tohoto dvora dá vypozorovat jakási snaha o napodobení Itálie, nebo minimálně inspirace. V kostýmech je toho jasným důkazem královna v podobě charismatické Čvančarové. Ale tato jižanská tendence jde pozorovat i v celkovém ladění ostrova, kde dívka se zlatými vlasy žije.

Zdržím se na chvíli u těch vlasů. Asi jsem staromódní, ale když jde o jakoukoliv zlatovlásku, očekávám co nejpěknější záplavu zlatých kadeří, která plní úlohu dominanty a dělá onu dívku jedinečnou. Jako dítě jsem milovala třpyt u vlasů klasické Zlatovlásky v podání Jorgy Kotrbové a tak jsem se těšila, jak si s tímto oříškem poradí tady.

Ovšem to, co nosila tato princezna, by se nedalo označit ani za zlaté, ani za alespoň trošku přesvědčivé kadeře. Na hlavě má místo toho přilepenou podivně zamotanou paruku, která v kontrastu s princezninou pletí skoro křičí: "Heleď, já sem vůbec nepatřím! Už nebylo moc času, tak tvůrce doufal, že to projde i tak…" Škoda. Ono to docela ubírá na přesvědčivosti, když všichni v ději pořád plesají nad září jejích vlasů, zatímco vy jasně vidíte, že je takhle zlatovláska zlatovlasá asi stejně jako mop.

A když se zmíní, že se tím i platí, tak jim to fakt nevěříte…:-D

Mimochodem. Lehce vyšinutý král Martin Stránský vám prozradí i recept na to, jak si vyrobit svou vlastní domácí zlatovlasou ratolest - stačí se milovat ve zrajícím obilí…:-D

Ale co už no. Mávla jsem nad tím po chvíli rukou a říkala si, že se pokusím naladit na vlnu jakési snahy o humornou parodii. Ale ani to mi ta pohádka nedopřála! Tvůrci se co chvíli snažili prokládat rádoby humorné scény strašně dramatickými pasážemi doprovázenými depresivně temnou hudbou. Dost mě rušila i snaha o originální jména, která ve výsledku kulhala do působivé trapnosti, že by se mohly při výběru inspirovat i ty nejujetější celebrity…

Pirát Za Bié Ocradé, sluhové Mlč, Mluv, Spoleh, Trefa a princezna Čirá Radost - jako vážně? Fakt netuším, proč mají neustále tendenci experimentovat se jmény? A když už, tak proč tolik prvoplánově? Proč, proč, proč? Jestliže se princezna jmenuje Korunka (jako v pohádce O králi, hvězdáři, kejklíři a třech muzikantech), dá se to ještě přežít, ale Čirá Radost?! A to to ještě překonaly její sestřičky typu: Velká Událost, Drahá Sázka, Dlouhá Neděle, Prudká Bouřka, Boží Zkouška, Kratochvíle nebo Skromná Nadílka! Jako vážně?! A ono vážně…

Musím říct, že mi tato pohádka připadala nekonečná, neskutečně dlouhá a už ani nevím, kolikrát jsem se zoufale podívala po hodinkách v doufání, že se přiblíží konec mého utrpení. :-x Žádná z postav v pohádce nebyla promyšlená do hloubky, propracovaná nebo alespoň sympatická. Většina z nich se tam objevovala čistě do počtu - a bylo to znát.


Hlavní hrdinka, Marta Dancingerová aneb rádoby odvážná princezna, absolutně postrádala něhu, krásu i jemnost vznešené dcery a celkově takový ten nezbytný královský šmrnc, bez kterého to prostě nejde. Nevěřila jsem jí, že je královská dcera, natož zlatovláska a vzhledem k proměnám v Tvojí tváři se obávám, že Jan Cina by byl lepší princezna, než ona…! :-D :-D :-D

Ovšem chudák Jan Cina. Když už se na něj usmálo štěstí popularity, dostal tuhle neslanou - nemastnou roli Jiříka, kde spíše zesměšňuje kladné hrdiny obecně, než aby získával sympatie. Jako jediná trochu zajímavá postava se proto jeví jeho zlý pán - Ondrej Kovaľ alias kníže Honorád (konečně alespoň nějaké lepší jméno), který ovšem bohužel chodí v tom obleku a moc důvtipu nepobral.
Někdo by mu měl vysvětlit, že když neumí plavat, tak by se neměl sápat do co největší hloubky, aby osobně (?!) "zavřel zobák" orlovi, který mu stejně může uletět… Jenomže to nikdo neřekne a tak kníže pustí Jiříka, kterého mohl klidně zlikvidovat a místo toho se vrhne do oné hloubky…Ale v pohodě. Tuhle blbinu vzápětí přebije Jiřík, který už za tu sekundu asi zapomněl, že ho chtěl kníže zabít a vydá se ho zachránit. To asi proto, aby si jeho zlý pán mohl vzít nevěstu Jiříkova srdce.
Prostě logika.
Kníže se k oné nevěstě mimochodem choval úplně stejně jako Vilém Dobyvatel - dvakrát ji místo protiargumentu shodil na zem. Na zemi se po smrti knížete začnou vzápětí hlavní hrdinové válet a bohužel to vypadá, že hodlají zadělat na malou Čirou Radůstku. Ani jim nevadí početná parta stráží, která se kolem nich s přihlouplým výrazem rozestaví a sborově pronese: "ahooooj," - z téhle scény se mi chtělo brečet. Zejména proto, že to vypadalo, že chtějí taky. Princezna ovšem nevypadá, že by jí to vadilo. A ejhle, pohádka o nových 12 dcerách by byla na světě…:-D

Musím zmínit, že sexistických prvků by se dalo v téhle pohádce najít mnohem více. Osobně mě asi nejvíc dostala scéna s ostatními princeznami, sestřičkami, které už byly sice vdané, to jim ovšem vůbec nezabránilo v tom, aby se masově vydaly na loď za piráty, s nimiž pak dlouho a bujaře dováděly. Princezny-děvky, to se jen tak v každé pohádce nenajde! A jak potom ještě prohlásily, že se pro ně jednalo o "příjemnou zábavu," z toho už jsem fakt nemohla.

Dokonce i zvířátka, kterými se tvůrci snažili dětské diváky uplatit, mě nebavily a nepřesvědčily. S jedinou výjimkou Jiříkova psa. Ovšem proč nemohl mít Jiřík vlastního psa a místo toho si jen tak mezi scénou převzal pejska od místního chlapce, to už děj opět nedomyslel. Mínili tím snad poučení, že když kolem vás projíždí nějaký cizí týpek na koni, měly byste mu jako dítě nacpat svého čtyřnohého miláčka? Které dítě by toho bylo sakra schopné??? A hlavně, proč by to dělalo, pokud tedy nepředpokládáme, že se jim se zvířetem a šutrem nechtělo tahat až k řece…Nelogické, divné. Divné jako celá tahle pohádka, plná zbytečně zdlouhavých scén.

Jako divák fakt nepotřebuju vidět, jak princezna ztratila prsten, rozsypala perly, sápala se na skálu, hledala si informace o Jiříkově zemi…, v podstatě by se dala každá druhá scéna nebo dialog označit za nadbytečnost. Tak jako sama tato pohádka - naprosto zbytečná, nudná a ještě k tomu o ničem!

Na dětskou pohádku se příliš často vyskytoval také prvek smrti a násilí obecně. V závěru zabili i Jiříkova strýčka. Když jej pak Jiřík s milou objevili a měli tou dobou u sebe životadárnou vodu, raději strýčka obětavě pohřbili. Ostatně, proč na něj plýtvat živou vodou?!
Proč? Tendence protlačit tam akci za každou cenu se taky moc nepovedla. Co je vtipného na tom, když na vás někdo střílí z kulometu?

Ale protože jsem se hodně snažila, našla jsem tam dvě dobré hlášky:

"Cesty zboží jsou nevyzpytatelné," a potom, když slepice komicky vysokým hláskem odvětila: "Nebolí," - a to je vše, přátelé. :-D

Když nad tím tak přemýšlím, bylo tam hrůz a hrůz, které v pohádkách vůbec nemají co dělat - anebo mají mít nějaký smysl! Ten ubohý pokus o Tidlity, směšný a zbytečný bratříček princezny, který tam celý film pobíhal jenom proto, aby si v závěru zabojoval s Janem Dolanským alias Za Bié Ocradé…, ale pak ho vlastně stejně nedokázal zlikvidovat…Ne, nikdo mě nepřesvědčí, že scénář psali při smyslech.

Například. Co uděláte, když chcete napravit záporákovy přisluhovače? Nemusíte dlouho přemýšlet. Oženíte je! A hotovo. To přece spolehlivě zabere na každého zločince…No a proč diskriminovat, uděláte to tak se všemi!

Po té nekonečně dlouhé době sledování litujete každé minuty a já opravdu nevěřím, že se to dětem líbí. Neříkám, že se všechny pohádky musí držet klasických bodů a měřítek, ale když už úplně jiný proud, tak Werichovsky, nebo Čapkovsky inteligentní, prosím. Tak, aby to v kladném smyslu přineslo alespoň něco. :-)

Slíbená princezna ve své zrůdnosti porazila dosud kralující: Kdyby byly ryby, Janka nad Janky i Ducha nad zlato. Jediné na stejné úrovni zůstává ten můj "oblíbený" Svatojánský věneček - a i zde uvažuju, že to nebylo tak strašné…Ačkoliv těžko říct, už jsem ho rok neviděla. A navíc tam byl ten Mádl…:-D Každopádně minimálně na stejnou "úroveň" se Slíbená princezna propracovala.


Ale abych se vrátila ke své původní otázce - proč nám to televize dělá, že každý rok nasadí nějakou tu příšernou novinku?


Došla jsem k závěru, že se odpadové pohádky patrně musí natáčet a v záchvatech hněvu nás štvát o svátcích klidu a míru asi proto, aby více vynikly ty ostatní podívané…On ten kontrast pak dělá docela dost. Po nějaké takové tragédii, jako je letošní Slíbená princezna, se potom i průměrnosti typu - Co takhle svatba, princi - jeví jako báječná změna!

Podle školního hodnocení si tedy Slíbená princezna odnesla jasnou čistou 5.

Hvězdičkové hodnocení :


( ↓ Hlavní hrdina - sirotek Jiřík s nádherným pejskem = tím jediným, co se mi na pohádce líbilo... ↓ )
( ↓ Princezna pseudo-Zlatovláska alias Čirá Radost. Jednoduše: nepovedená princezna v nepovedené pohádce. ↓ )( ↓ Tady Jiřík spolu s důvěryhodným pirátem Za Bié Ocradé poprvé spatřili o koho budou hrát...a zaváhali, zda to vůbec stojí za to... ↓ )( ↓ Jiřík se nakonec rozhodl, že asi i jo... ↓ )
( ↓ Princezniny povedené a takticky oděné sestřičky...Jít svést a opít piráty je přece bezva nápad, no ne? Hlavně, když se v manželství s dětmi trošku nudíte...↓ )
( ↓ A tady už je vidíme přímo v akci... ↓ )
( ↓ "Moment... tady se píše, že titul Děvka roku získá jenom jedna z nás..." ↓ )
( ↓ Královská rodinka. Vpravo si můžeme povšimnout synáčka do počtu... ↓ )
( ↓ Za Bié Ocradé se snaží dostát svému jménu...alespoň jednou za film. ↓ )
( ↓ Jiříkův zlý pán a vládce kníže Honorád...na nedělní procházce... ↓ )
( ↓ "I want you!" ) ( "...Ehm...if you wear gold hair..." ↓ )
( ↓ Trapný pokus o Tidlity... ↓ )
( ↓ Pohádka nám také ukazuje, jak se má správně cestovat. Ha. Kam se hrabe anime Zámek v oblacích...?! Chudáček ten pejsek... ↓ )
( ↓ Poněkud křečovitý pár...nemyslíte? ↓ )
(Zdroj obrázků: Česká televize)

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 ┼Ukyo Vampire┼ ┼Ukyo Vampire┼ | Web | 29. prosince 2016 v 19:39 | Reagovat

celkově to působí dost křečovitě, ale princezna ujde

2 Baryn Baryn | Web | 9. ledna 2017 v 21:19 | Reagovat

Tak dosud jsem měla nejhorší pocit z pohdky Tři bratři. Svěrák to pdole mě šíleně nevychytal, mnohé dialogy nedávaly smysl, zápletka o ničem a písničky strašné... Ale Slíbená princezna to asi překonala a to jsem ji ani neviděla. :D

Čtu a hned se musím zarazizt. Královna masíruje krále? Sakra, proč sem do komentářů nejdou vkládat obrázky, svědí mě prrsty a potřebuji přidat své oblíbané Dafuq meme ses Snapem. :D Ty vlasy princezny mě taky hne duhodily do očí při pohleud na fotky. Kostými mi nepřijdou tak otřesné z těch fotek... až na to, že princezna vypadá jako selka. :D A vlastně není vůbec hezká... není ona s tím hercem Jiříka nějak příbuzná, Mjaí oba stejný škleb. :D

Aha, teď čtu, že je to Cina. Já ho nikdy neměla ráda. Znám ho z Tvoje tvář má známý hlas a tam mi přišel otřesný, nehcápu, jak to mohl vyhrát, tragédek.

Co se jmen týče, tak Za Bié Ocradé mi přijde docela vtipné. :D Ale tím to hasne, zbytek je fakt zoufalý... ach jo, jak mohl někod domrvit pohádku? :D Tak moc! Jsem ráda, že jsem to neviděla. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Vážím si Vaší návštěvy! Ať už jste odkudkoliv...! ;-) :-D ;-)

Flag Counter